پنوماتيك و هيدروليك

تجهيزات هيدروليك و پنوماتيك

شیرهاي هیدرولیک REXROTH

شیرهاي هیدرولیک REXROTH

 

در سیستم هیدرولیک انرژی پمپ توسط خطوط مشخص به مصرف کننده ها منتقل میشود . به منظور کسب مقادیر مورد نیازمانند گشتاور و سرعت خطی و همچنین حفظ شرایط کار از پیش تهیین شده سیستم شیر های مختلف در نقش قطعات کنترل انرژی در خطوط نصب میشوند.این شیر ها فشار و دبی را کنترل میکنند.

 

 حداکثر فشار کاری این شیرهاو توان فیلترینگ آن هاو همچنین سایز آن ها بر اساس نیاز مصرف کننده متفاوت است این شیر ها در انواع پی بسته(صندلی برعکس) بسته(وسط بسته)-تی بسته-وسط باز(وسط شناور) و باز(اچ) وجود دارد.

 

اين شيرها معمولا به دو صورت دستي و برقي(Solenoid) وجود دارد . كه با توجه به شرايط فني موجود قابل انتخاب مي باشد.

 

 کاربردها شیرهاي هیدرولیک REXROTH

  

از این شیرها معمولا در دستگاه های تزریق و دیگر دستگاه های الکترو هیدرولیکی که بسته به نیاز مصرف کننده تغییر مییابد استفاده می شود

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم مهر 1389ساعت 13:53  توسط پترو کاسپین  | 

هیدروموتور REXROTH

هیدروموتور REXROTH

موتورهیدرولیک یا هیدرو موتور یکی از قطعات بخش استفاده از توان است.موتور هیدرولیک یک عمل کننده دورانی است که انرژی هیدرولیکی را به انرژی مکانیکی تبدیل میکند.اگر دوران موتور محدود به یک زاویه معین باشد آنگاه به آن سیلند دورانی محدود میگویند

 

 

این هیدرو موتور ها در در سایز ها فشار ها و جابجایی دبی متفاوت که بنا به شرایط مصرف کننده تغییر میکند، وجود دارند

 

 

کاربردها هیدروموتور REXROTH

هیدرو موتور ها عملگر های دورانی هستند که جهت مصارف مختلف از جمله کمباینر ها دستگاه های تزریق دستگاه های چاه کن و ... مورد استفاده قرار میگیرند

 

 

 

انواع هيدروموتورها

*     Axial Piston Motors

*    External Gear Motors

*    Radial Piston Motors

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم مهر 1389ساعت 13:51  توسط پترو کاسپین  | 

جك هيدروليك REXROTH

جك هيدروليك REXROTH

سیلندر هیدرولیک انرژِی هیدرولیکی را به انرژی مکانیکی تبدیل و حرکت خطی را تولید میکند.به همین دلیل است که به آن ها عمل کننده های خطی گفته میشود

 

کورس این جک ها50 س م میباشد -شفت آن2/2- گلویی آن4/3 و قطر خارجی آن9/3 است همچنین این جک ها در دو نوع موجود میباشند:

 1-جک های دو سر میل پیستون

 2-جک های دو طرفه معمولی

 

 کاربردها جک هیدرولیک REXROTH

از این جک ها در موارد مختلف مانند باز و بسته کردن درب های دیگ بخار و بلوکر-جک های کمکی در پرس ها و در ماشین آلات صنعتی دیگر که بسته به شرایط مصرف کننده متفاوت است کاربرد دارند

 

   

انواع جك ها

*     Tie rod Cylinders

*    Mill type Cylinders

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم مهر 1389ساعت 13:48  توسط پترو کاسپین  | 

پمپ هیدرولیک REXROTH

پمپ هیدرولیک REXROTH

پمپ در یک سیستم هیدرولیک انرژی مکانیکی محرک را به انرژی هیدرولیکی تبدیل میکند.پمپ سیال هیدرولیک رامکیده و به یک سیستم تزریق میکند.مقاومت های در سر راه جریان فشار متناسب با خود را در سیستم برقرار میکند و حد اکثر فشاری که بر قرار میشود تابع جمع کل مقاومت های ناشی از عوامل ایجاد مقاومت داخلی و خارجی و اندازه جریان است.

 

پمپ هیدرولیک REXROTH

این پمپ ها در سایز ها و فشار های مختلف وجود دارند که بر حسب نیاز مصرف کننده تغییر میکند.

 

کاربردها پمپ هیدرولیک REXROTH

این پمپ ها در مواردی همچون ماشین آلات صنعتی.تراکتور.کمباینر.لیفتراک.بالابر هیدرولیکی. صنایع دیگ بخاروبلوکر و دیگر ماشین آلات هیدرولیکی که بسته به شرایط کاری مصرف کننده تغییر میکند مورد استفاده قرار میگیرند

 

 

 

انواع پمپ ها

*     پمپ هاي پيستوني محوري (Axial Piston Pumps)

*    پمپ هاي دنده اي با دنده خارجي (External Gear Pumps)

*    پمپ هاي دنده اي با دنده داخلي (Internal Gear Pumps)

*     پمپ پره اي (Vane Pumps)

*    پمپ هاي پيستوني شعاعي (Radial Piston Pumps)

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم مهر 1389ساعت 13:43  توسط پترو کاسپین  | 

تعريف هيدروليك

هيدروليك

امروزه در بسیاری از فرآیندهای صنعتی ، انتقال قدرت آن هم به صورت کم هزینه و با دقت زیاد مورد نظر است در همین راستا بکارگیری سیال تحت فشار در انتقال و کنترل قدرت در تمام شاخه های صنعت رو به گسترش است. استفاده از قدرت سیال به دو شاخه مهم هیدرولیک و پنوماتیک تقسیم میشود                                                                                      .
از پنوماتیک در مواردی که نیروهای نسبتا پایین (حدود یک تن) و سرعت های حرکتی بالا مورد نیاز باشد (مانند سیستمهایی که در قسمتهای محرک رباتها بکار می روند) استفاده میکنند در صورتیکه کاربردهای سیستمهای هیدرولیک عمدتا در مواردی است که قدرتهای بالا و سرعت های کنترل شده دقیق مورد نظر باشد(مانند جک های هیدرولیک ، ترمز و فرمان هیدرولیک و..)
حال این سوال پیش میاید که مزایای یک سیستم هيدروليك نسبت به سایر سیستمهای مکانیکی یا الکتریکی چیست؟در جواب می توان به موارد زیر اشاره کرد                                     :            
۱. طراحی ساده۲. قابلیت افزایش نیرو۳. سادگی و دقت کنترل۴. انعطاف پذیری۵. راندمان بالا ۶. اطمینان در سیستم هيدروليك نسبت به سایر سیستمهای مکانیکی قطعات محرک کمتری وجود دارد و میتوان در هر نقطه به حرکتهای خطی یا دورانی با قدرت بالا و کنترل مناسب دست یافت ، چون انتقال قدرت توسط جریان سیال پر فشار در خطوط انتقال (لوله ها و شیلنگ ها) صورت میگیرد ولی در سیستمهای مکانیکی دیگر برای انتقال قدرت از اجزایی مانند بادامک ، چرخ دنده ، گاردان ، اهرم ، کلاچ و... استفاده میکنند.
در این سیستمها میتوان با اعمال نیروی کم به نیروی بالا و دقیق دست یافت همچنین میتوان نیرو های بزرگ خروجی را با اعمال نیروی کمی (مانند بازو بسته کردن شیرها و ...) کنترل نمود                                                         .   
استفاده از شیلنگ های انعطاف پذیر ، سیستم هيدروليك را به سیستمهای انعطاف پذیری تبدیل میکند که در آنها از محدودیتهای مکانی که برای نصب سیستمهای دیگر به چشم می خورد خبری نیست. سیستم هيدروليك به خاطر اصطکاک کم و هزینه پایین از راندمان بالایی برخوردار هستند همچنین با استفاده از شیرهای اطمینان و سوئیچهای فشاری و حرارتی میتوان سیستمی مقاوم در برابر بارهای ناگهانی ، حرارت یا فشار بیش از حد ساخت که نشان از اطمینان بالای این سیستمها دارد                          .
اکنون که به مزایای سیستم هيدروليك پی بردیم به توضیح ساده ای در مورد طرز کار این سیستمها خواهیم پرداخت.
برای انتقال قدرت به یک سیال تحت فشار (تراکم ناپذیر) احتیاج داریم که توسط پمپ های هيدروليك میتوان نیروی مکانیكي تبدیل به قدرت سیال تحت فشار نمود. مرحله بعد انتقال نیرو به نقطه دلخواه است که این وظیفه را لوله ها، شیلنگ ها و بست ها به عهده میگیرند                                      .
بعد از کنترل فشار و تعیین جهت جریان توسط شیرها سیال تحت فشار به سمت عملگرها (جك ها ) هدایت میشوند تا قدرت سیال به نیروی مکانیکی مورد نیاز(به صورت خطی یا دورانی ) تبدیل شود                                           .
اساس کار تمام سیستم های هيدروليكي بر قانون پاسکال استوار است                               .               
● قانون پاسکال                                       :
۱. فشار سرتاسر سیال در حال سکون یکسان است .(با صرف نظر از وزن سیال)                                
۲. در هر لحظه فشار استاتیکی در تمام جهات یکسان است                                    .             
۳. فشار سیال در تماس با سطوح بصورت عمودی وارد میگردد                                                               .                                             
اکنون بعد از آشنایی مختصر با طرز کار سیستمهای هیدرولیکی به معرفی اجزای یک سیستم هیدرولیکی می پردازیم               .
● اجزای تشکیل دهنده سیستم های هیدرولیکی                                                 :  
۱. مخزن : جهت نگهداری سیال

۲. پمپ : جهت به جریان انداختن سیال در سیستم که توسط الکترو موتور موتور های احتراق داخلی به کار انداخته می شوند         . 3. شیرها : برای کنترل فشار ، جریان و جهت حرکت سیال۵. عملگرها : جهت تبدیل انرژی سیال تحت فشار به نیروی مکانیکی مولد کار(سیلندرهای هیدرولیک برای ایجاد حرکت خطی و موتور های هیدرولیک برای ایجاد حرکت دورانی                          .

● یک مقایسه کلی بین سیستمهای هیدرولیک و نیوماتیک                                         :
۱. در سیستمهای پنوماتیک از سیال تراکم پذیر مثل هوا و در سیستمهای هیدرولیک از سیال تراکم ناپذیر مثل روغن استفاده می کنند.
۲. در سیستمهای هیدرولیک روغن علاوه بر انتقال قدرت وظیفه روغن کاری قطعات داخلی سیستم را نیز بر عهده دارد ولی در پنوماتیک علاوه بر روغن کاری قطعات، باید رطوبت موجود در هوا را نیز از بین برد ولی در هر دو سیستم سیال باید عاری از هر گونه گرد و غبار و نا خالصی باشد

۳. فشار در سیستمهای هیدرولیکی بمراتب بیشتر از فشار در سیستمهای پنوماتیکی می باشد ، حتی در مواقع خاص به ۱۰۰۰ مگا پاسکال هم میرسد ، در نتیجه قطعات سیستمهای هیدرولیکی باید از مقاومت بیشتری برخوردار باشند.
۴. در سرعت های پایین دقت محرک های پنوماتیکی بسیار نامطلوب است در صورتی که دقت محرک های هیدرولیکی در هر سرعتی رضایت بخش است .
۵. در سیستمهای پنوماتیکی با سیال هوا نیاز به لوله های بازگشتی و مخزن نگهداری هوا نمی باشد.

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم مهر 1389ساعت 13:38  توسط پترو کاسپین  | 

محصولات متال ورک metalwork

کاتالوگ محصولات را با کلیک بر روی این قسمت مشاهده فرمائید.

محصولات شزکت متال ورک :

واحد مراقبت(فيلتر-رگولاتر-روغن زن)
شيرهاي پنوماتيك
عملگرها(جك،سيلندر)
اتصالات

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم مهر 1389ساعت 13:25  توسط پترو کاسپین  | 

درباره متال ورک metalwork

درباره کمپاني متال ورک

كمپاني متال ورك در سال 1967 با هدف توليد قطعات مورد استفاده در سيستم هاي هواي فشرده  ( ‌پنوماتيك ) تاسيس گرديد.
اين شركت با افزايش دامنه توليدات و فروش خود،‌ به يك كمپاني قدرتمند در توليد سيستمهاي پنوماتيك مورد استفاده در اتوماسيون صنعتي تبديل گرديد.
متال ورك گواهينامه ISO9001  را در سال 1992 و گواهينامه سيستم مديريت محيط زيست را طبق ISO14001 در سال 2000 كسب نمود. هر دو اين گواهينامه ها توسط DEKRAITS آلمان گواهي و توسط TGA تائيد شده اند.  شركت در سال 2007 موفق به اخذ گواهينامه OHSAS18001  گرديد.
محصولات متال ورك در 36 شعبه در داخل و خارج از ايتاليا و دهها نمايندگي رسمي در سرتا سر جهان توزيع مي شوند، اين نمايندگي ها خدمات قبل و پس از فروش متال ورك را به عهده دارند.
دقت در كيفيت بالاي توليدات و شبكه فروش بزرگ و توانمند پايه هائي هستند كه متال ورك بر آنها استوار است و اين شركت را قادر مي سازد كه تمامي نياز سيستمهاي پنوماتيك براي اتوماسيون صنعتي را فراهم سازد.

كيفيت در طراحي ، توليد ،توزيع

متال ورك يك شركت جامع در توليد قطعات هواي فشرده است كه محصولات آن در يك پروسه كامل و با دقت بسيار بالا در مهندسي فرآيند و مهندسي توليد همگي در يك نقطه در سايت كارخانه توليد مي شوند( در مناطق يا كشورهاي ديگر تحت ليسانس توليد نمي شود ) و لذا پروسه توليد از انتخاب مواد اوليه تا مونتاژ نهائي قطعات دائما تحت كنترل و نظارت دقيق است.
اطلاعات مربوط به توليد و نتايج تست ها وآزمايشات دائماً تحت بررسي و كنترل دقيق هستند تا كمپاني روند توليد خود را مراقبت نمايد و بهبود بخشد.

كيفيت نهايي

دريافت گواهينامه هاي معتبري كه ذكر شد دلائلي براي  تلاش دائمي متال ورك در بهبود كيفيت محصولات است،‌ درتمامي مراحل توليد اين توجه خاص وجود دارد تا از طراحي ظاهر قطعه تا مصرف انرژي همه فاكتورها ي ضروري رعايت گردند به طوري كه در سالهاي اخير شيرهاي توليدي اين شركت تا 75% مصرف انرژي كمتري نسبت به توليدات سنتي دارند و علاوه بر آن داراي استاندارد EC براي سازگاري الكترو مغناطيسي هستند.
مهندسين متال ورك عضوكميته هاي  ISO ، UNI ، ASSDFLUID هستند و اين كيفيت و استاندارد بالاي توليدات متال ورك را هميشه تضمين مي نمايد.

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم مهر 1389ساعت 13:24  توسط پترو کاسپین  | 

تعريف پنوماتيك

پنوماتيك

امروزه در بسياري از فرآيندهاي صنعتي ، انتقال قدرت آن هم به صورت کم هزينه و با دقت زياد مورد نظر است در همين راستا بکارگيري سيال تحت فشار در انتقال و کنترل قدرت در تمام شاخه هاي صنعت رو به گسترش است. استفاده از قدرت سيال به دو شاخه مهم هيدروليک و پنوماتيک تقسيم ميشود .
از پنوماتيک در مواردي که نيروهاي نسبتا پايين (حدود يک تن) و سرعت هاي حرکتي بالا مورد نياز باشد (مانند سيستمهايي که در قسمتهاي محرک رباتها بکار مي روند) استفاده ميکنند در صورتيکه کاربردهاي سيستمهاي هيدروليک عمدتا در مواردي است که قدرتهاي بالا و سرعت هاي کنترل شده دقيق مورد نظر باشد(مانند جک هاي هيدروليک ، ترمز و فرمان هيدروليک و..)
حال اين سوال پيش ميايد که مزاياي يک سيستم پنوماتيک نسبت به ساير سيستمهاي مکانيکي يا الکتريکي چيست؟در جواب مي توان به موارد زير اشاره کرد:
۱. طراحي ساده۲. قابليت افزايش نيرو۳. سادگي و دقت کنترل۴. انعطاف پذيري۵. راندمان بالا۶. اطمينان در سيستم پنوماتيک نسبت به ساير سيستمهاي مکانيکي قطعات محرک کمتري وجود دارد و ميتوان در هر نقطه به حرکتهاي خطي يا دوراني با قدرت بالا و کنترل مناسب دست يافت ، چون انتقال قدرت توسط جريان سيال پر فشار در خطوط انتقال (لوله ها و شيلنگ ها) صورت ميگيرد ولي در سيستمهاي مکانيکي ديگر براي انتقال قدرت از اجزايي مانند بادامک ، چرخ دنده ، گاردان ، اهرم ، کلاچ و... استفاده ميکنند.
در اين سيستمها ميتوان با اعمال نيروي کم به نيروي بالا و دقيق دست يافت همچنين ميتوان نيرو هاي بزرگ خروجي را با اعمال نيروي کمي (مانند بازو بسته کردن شيرها و ...) کنترل نمود.
استفاده از شيلنگ هاي انعطاف پذير ، سيستم پنوماتيک را به سيستمهاي انعطاف پذيري تبديل ميکند که در آنها از محدوديتهاي مکاني که براي نصب سيستمهاي ديگر به چشم مي خورد خبري نيست. سيستم پنوماتيک به خاطر اصطکاک کم و هزينه پايين از راندمان بالايي برخوردار هستند همچنين با استفاده از شيرهاي اطمينان و سوئيچهاي فشاري و حرارتي ميتوان سيستمي مقاوم در برابر بارهاي ناگهاني ، حرارت يا فشار بيش از حد ساخت که نشان از اطمينان بالاي اين سيستمها دارد.
اکنون که به مزاياي سيستم پنوماتيک پي برديم به توضيح ساده اي در مورد طرز کار اين سيستمها خواهيم پرداخت.
براي انتقال قدرت به يک سيال تحت فشار (تراکم پذير) احتياج داريم که توسط پمپ هاي پنوماتيك(كمپرسور) ميتوان نيروي مکانيكي تبديل به قدرت سيال تحت فشار نمود. مرحله بعد انتقال نيرو به نقطه دلخواه است که اين وظيفه را لوله ها، شيلنگ ها و بست ها به عهده ميگيرند .
بعد از کنترل فشار و تعيين جهت جريان توسط شيرها سيال تحت فشار به سمت عملگرها (سيلندرها ) هدايت ميشوند تا قدرت سيال به نيروي مکانيکي مورد نياز(به صورت خطي يا دوراني ) تبديل شود.
اساس کار تمام سيستم هاي پنوماتيکي بر قانون پاسکال استوار است.
● قانون پاسکال:
۱. فشار سرتاسر سيال در حال سکون يکسان است .(با صرف نظر از وزن سيال)
۲. در هر لحظه فشار استاتيکي در تمام جهات يکسان است.
۳. فشار سيال در تماس با سطوح بصورت عمودي وارد ميگردد.
کار سيستمهاي پنوماتيک مشابه سيستم هاي هيدروليک است فقط در آن به جاي سيال تراکم ناپذير مانند روغن از سيال تراکم پذير مانند هوا استفاده مي کنند . در سيستمهاي پنوماتيک براي دست يافتن به يک سيال پرفشار ، هوا را توسط يک کمپرسور فشرده کرده تا به فشار دلخواه برسد سپس آنرا در يک مخزن ذخيره مي کنند، البته دماي هوا پس از فشرده شدن بشدت بالا ميرود که مي تواند به قطعات سيستم آسيب برساند لذا هواي فشرده قبل از هدايت به خطوط انتقال قدرت بايد خنک شود. به دليل وجود بخار آب در هواي فشرده و پديده ميعان در فرايند خنک سازي بايد از يک واحد بهينه سازي براي خشک کردن هواي پر فشار استفاده کرد.
اکنون بعد از آشنايي مختصر با طرز کار سيستمهاي پنوماتيکي به معرفي اجزاي يک سيستم پنوماتيکي مي پردازيم.
● اجزاي تشکيل دهنده سيستم هاي پنوماتيكي:
۱. کمپرسور۲. خنک کننده و خشک کننده هواي تحت فشار۳. مخزن ذخيره هواي تحت فشار۴. شيرهاي کنترل۵.عملگرها
● يک مقايسه کلي بين سيستمهاي هيدروليک و پنوماتيک:
۱. در سيستمهاي پنوماتيک از سيال تراکم پذير مثل هوا و در سيستمهاي هيدروليک از سيال تراکم ناپذير مثل روغن استفاده مي کنند.
۲. در سيستمهاي هيدروليک روغن علاوه بر انتقال قدرت وظيفه روغن کاري قطعات داخلي سيستم را نيز بر عهده دارد ولي در پنوماتيک علاوه بر روغن کاري قطعات، بايد رطوبت موجود در هوا را نيز از بين برد ولي در هر دو سيستم سيال بايد عاري از هر گونه گرد و غبار و نا خالصي باشد

۳. فشار در سيستمهاي هيدروليکي بمراتب بيشتر از فشار در سيستمهاي پنوماتيکي مي باشد ، حتي در مواقع خاص به ۱۰۰۰ مگا پاسکال هم ميرسد ، در نتيجه قطعات سيستمهاي هيدروليکي بايد از مقاومت بيشتري برخوردار باشند.
۴. در سرعت هاي پايين دقت محرک هاي پنوماتيکي بسيار نامطلوب است در صورتي که دقت محرک هاي هيدروليکي در هر سرعتي رضايت بخش است .
۵. در سيستمهاي پنوماتيکي با سيال هوا نياز به لوله هاي بازگشتي و مخزن نگهداري هوا نمي باشد.

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم مهر 1389ساعت 12:36  توسط پترو کاسپین  |